Asım Can Gündüz Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Asım Can Gündüz Kimdir? Biyografisi – Hayatı

asim-can-gunduz-kimdir

Önceki gün Marmaris-İçmeler’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden, ünlü gitar virtüözü Asım Can Gündüz kimdir? Aslen nerelidir? Asım Can Gündüz hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Asım Can Gündüz Kimdir?

Bir döneme damgasını vuran ünlü gitar virtüözü Asım Can Gündüz, 15 Ağustos 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Bir süredir ekranlardan uzak olan ve yeni neslin hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığı Asım Can Gündüz, önceki gün, yani 24 Haziran 2016 tarihinde, Marmaris-İçmeler’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Türk virtüöz gitarist Asım Can Gündüz, yurt dışında Awesome John ve John Gundez olarak da bilinmekteydi.

Uzun yıllar ABD’de yaşayan sanatçı 1980 yılında Türkiye’ye dönüş yapmış ve ilk albümü olan “Anasının Gözü” albümünü çıkarmıştır. Daha sonra 1992 yılında “Cin Gibi” albümü ile sevenleriyle tekrar buluşmuştur.

Ancak albümde bazı şarkılarda kullanılan argo kelimeler nedeniyle o yıllarda albüm satışları yasaklanmıştır. Ancak bu yasaklar Asım Can Gündüz’ün başarılarına engel olamamış, albümde bulunan “Turkish Girls” adlı parçasıyla aynı yıl, bir İngiliz radyosu olan BFBS Radio’da, “Yılın En İyi Yabancı Şarkısı” seçilmiştir.

Sanat hayatına bir süre ara veren sanatçı, daha sonraki yıllarda radto ve TV programları yapmıştır. Aynı zamanda Energy FM, Power FM, ve Kiss FM radyolarının kurucu üyelerindendir.

Gündüz, 1998 yılında “Bir Sevgi Eseri” adını taşıyan cover parçalara Türkçe sözler yazarak bir albüm daha çıkartmış ve sevenlerine sunmuştur.

Türk medya ve müzik piyasasından soğuyan Asım Can Gündüz, 2001 yılında Marmaris’e taşınmıştır. Sanat hayatına devam eden Asım Can Gündüz, Yurt dışı ağırlıklı olarak konserlerine devam etmiş ve aynı zamanda Marmaris içinde belirli mekanlarda popüler kültürde ve medyada fazla reklam ve dikkat çekmeden yabancı turistlere konserler vermiştir.

Asım Can Gündüz, 24 Haziran 2016 tarihinde, Marmaris – İçmeler’de bulunan evinde kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir.