Amberin Zaman Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Amberin Zaman Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

amberin-zaman-kimdir

Amberin Zaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sert bir şekilde eleştirilmiş ve kendisi de bu eleştirilere Taraf Gazetesinde yazdığı köşe yazısı ile yanıt vermiştir. Peki Amberin Zaman kimdir? Aslen nereli? Hangi gazetede yazıyor? Amberin Zaman hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Amberin Zaman Kimdir?

Türk gazeteci, Taraf gazetesi yazarı ve TV yorumcusu Amberin Zaman, baba tarafından Irak kökenli, anne tarafından ise; Gürcü, Tatar ve Yörük kökenli bir gazeteci yazardır. Doğum yeri New York’tur.

Amberin Zaman’ın babası Arshad-uz Zaman, 1950’li yıllarda Paris’te Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ilk görev yeri İstanbul olmuştur.

Pakistan’ın İstanbul Büyükelçiliğinde basın ataşeliği yapan baba Zaman, İstanbul’da Notre Dame de Sion mezunu olan Vasfiye Kalmuk’tan Türkçe dersleri aldı. Daha sonra baba Arshad-uz Zaman, hayatını Kalmuk ile birleştirmiştir. Bu evlilikten iki kızları olmuştur. Bu iki kızdan biri Amberin Zaman’dır.

2004 yılında Amerikalı diplomat Joseph Pennington ile evlendi!

Üniversiteyi İsviçre’de bitiren Amberin Zaman, 2004 yılında Amerikalı diplomat Joseph Pennington ile evlenmiştir.

Gazetecilik Kariyeri

Amberin Zaman, 1992 yılından beri aralarında The Washington Post ve The Daily Telegraph olmak üzere çeşitli yabancı basın organlarında Türkiye muhabirliği, The Economist dergisi ve Los Angeles Times gazetesinin Türkiye temsilciliği görevlerini yapmıştır. Ayrıca BBC World’de Türkiye ve eğitim sisteminin ülkedeki etkileri konulu programda yorumcu olarak görev almıştır.

Zaman, yayın hayatına başladığı 2007 yılından itibaren Taraf’ta çalıştıktan sonra 2010 yılının mart ayında Habertürk’e geçti.

Bu gazete ile yollarını ayırdıktan sonra 2013 yılının Mayıs ayından itibaren yeniden Taraf gazetesinde köşe yazmaya başladı.

3 Temmuz 2015’te, hem Taraf’ın kurucu ekibinin dağıldığı gerekçesiyle, hem de gazetenin kendi muhabiri olan ve tutuklu yargılanan Mehmet Baransu’ya destek olunmadığı gerekçesiyle istifa etmiştir.

7 Temmuz 2015’te Diken gazetesinde yazmaya başlamıştır.

31 Mart 2016’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD gezisi kapsamında Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmayı izlemek için binaya girmek isteyen Amberin Zaman ve diğer birkaç gazeteci, Erdoğan’ın korumaları tarafından binanın girişinde darp edilmiştir.

Ahmet Hakan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile ilişkilerini eleştirmiş, kendisi de buna sert bir karşılık vermiştir.

2014 yılı Ağustos ayında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için yaptığı bir konuşmada Amberin Zaman’a yönelik olarak şu sözleri söyledi:

Erdoğan; “Orada da gazeteci kılıklı bir militan çıkmış. Edepsiz bir kadın. Müslüman ülkede bunu beklemek zor değil mi diyor. Haddini bil haddini. Haddini bil eline vermişler bir kalem, gazete köşesinde yazıyorsun. Haddini bil, edepsiz kadın.” şeklinde sözler kullanmıştır.

Medyada büyük yankı uyandıran bu sözlerden sonra Amberin Zaman 8 Ağustos 2014 tarihli Taraf gazetesi köşe yazısında “Önce insan ol!” başlığını kullanarak Erdoğan’a yanıt vermiştir.