Alparslan Çelik Kimdir? Hayatı – Biyografisi

Alparslan Çelik Kimdir? Hayatı – Biyografisi

alparslan-celik-kimdir

Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının pilotunun öldürülmesinden sorumlu tutulan Alparslan Çelik, “Harp silahı bulundurmak”tan yargılandığı davada tahliye edildi. Peki Alparslan Çelik kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Alparslan Çelik hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Alparslan Çelik Kimdir?

Suriye Türkmen Ordusu’na bağlı 2. Sahil Tümen Komutanı yardımcısı olan Türk militan ve Keban eski belediye başkanı Ramazan Çelik’in oğlu olan Alparslan Çelik, 1982 yılında Türkiye, Keban’da dünyaya geldi.

Çelik ilk olarak 2014 yılının temmuz ayında, Türkmen güçleri safında IŞİD’e karşı savaşmak için Irak’a gitti. Sonrasında 2015 yılının başlarında Irak’tan Suriye’ye geçen Çelik Bayırbucak Türkmenleri safında PYD ve Suriye Ordusu’na karşı savaşa katıldı.

24 Kasım 2015 tarihinde Türk savaş uçakları tarafından angajman kuralları gereği düşürülen Rus uçağının iki pilotu paraşütle atladı ve atlayışları sırasında muhalifler tarafından ateş açıldı. Pilotlara ateş açanın ve bu pilotlardan Oleg Peşkov’u öldürenlerin Çelik ve emrindeki birlikler olduğu iddia edilmiştir.

Tahliye Edildi!

Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının pilotunun öldürülmesinden sorumlu tutulan Alparslan Çelik, “Harp silahı bulundurmak”tan yargılandığı davada tahliye edildi.

Çelik, Türkmen Dağı’nın düşmesinden sonra İstanbul’da Suriye’de çatışmada ölen ülkücü İbrahim Küçük’ün cenazesinde görülmüştür. Mart ayının başlarında İran basınında kendisinin Suriye’de yakalandığı iddia edilse de bu iddia asılsız çıkmıştır.

Alparslan Çelik, 1 Nisan 2016 tarihinde İzmir’in Karabağlar ilçesindeki bir lokantada “ateşli silah bulundurmak ve taşımak” suçlaması ile polis tarafından gözaltına alındı ve 3 Nisan 2016 tarihinde tutuklandı.

Ayrıca Çelik’in daha önceden “sahte para” suçundan hakkında kesinleşmiş 2,5 yıl hapis ve iki bin lira para cezası bulunduğu ve ayrıca “hükümlünün kaçmasına yardım” ve “dolandırıcılık” suçlarından da aranmaktaydı. Ancak 9 Mayıs 2016 tarihinde hakkında takipsizlik kararı verildi.