Ahmet Zeki Üçok kimdir, aslen nerelidir? Ahmet Zeki Üçok kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşındadır, neden yargılandı ve hayatı hakkındaki tüm detaylar burada.

Ahmet Zeki Üçok kimdir, aslen nerelidir?

Emekli askeri hakim albay Ahmet Zeki Üçok kimdir? Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanması hakkındaki bilinmeyenleri ortaya çıkardığı için 2009 yılında FETÖ’cü hakimler tarafından yargılanarak cezaevine giren ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası en çok konuşulan isimlerden birisi olan Ahmet Zeki Üçok hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

AHMET ZEKİ ÜÇOK KİMDİR?

9 Nisan 1961’de Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’nde doğdu. Çerkez asıllı Türk vatandaşı olan Üçok, Hava Kuvvetleri’nde askeri hakim ve başsavcılık görevlerinde bulundu. Ahmet Zeki Üçok, 1974 yılında Işıklar Askeri Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra Hava Harp Okulu’na girdi. 1981 yılında mezun olduktan sonra ise Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve askeri hakim oldu. Yüksek lisans ve doktora yapan Üçok ayrıca Elektronik Mühendisliği alanında da yüksek lisans yapmıştı. Öte yandan Üçok, Hava Kuvvetleri’nde tek yüksek lisans ve doktora yapan hakim subayı olarak da bilinir.

2003 yılının Mart ayında Balyoz Darbe Planı davasında tutuklu olarak yargılandı. İkinci Balyoz iddianamesinde 4 numaralı sanık olarak yargılandı ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak darbeye eksik teşebbüs nedeniyle verilen ceza 16 yıla düşürüldü.

Verilen hapis cezası kararının ardından 2009 yılında 4 yıl 9 ay cezaevinde yattı. Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasına ait kararından sonra tüm sanıkların tahliye edilmesine rağmen Üçok, cezaevinde kalmaya devam etti. Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Üçok’un cezaevinde kaldığı 4 yıl 9 ay 25 gün süreyi göz önünde bulundurarak 30 Haziran 2014 tarihinde tahliyesine karar verdi.

Yaklaşık 5 yıl cezaevinde tutuklu yatan Ahmet Zeki Üçok, hakkındaki davalar nedeniyle iki defa Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi. Rütbeleri de sökülen Üçok, er statüsüne düşürüldü. 2013 yılında emekli olan Üçok, aldığı hapis cezalarının hepsinden Anayasa Mahkemesi’nce ”hak ihlali olduğu” gerekçesiyle Yargıtay tarafından bozuldu. Fakat beraat etmediği için kayıtlarda sabıkalı olarak göründü. Sabıkaları nedeniyle sivil hayatında avukatlık yapma hakkını kazanamadı.

Yapacak bir iş bulamayan ve maddi güçlük içerisine giren Ahmet Zeki Üçok, askerlik görevinde tanıştığı Moritanyalı bir arkadaşı sayesinde balık ihracatçılığına başladı. Kendisine ait olan Sun Savunma Teknoloji ve Danışmanlık Şirketi aracılığıyla, Moritanya’dan Türkiye’ye balık getirmeye başladı.

Ahmet Zeki Üçok, cezaevinden tahliye edildikten sonra Kumpas Mağdurları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. Emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, evli ve bir kız babasıdır.