Ahmet Davutoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şuan Başbakanlık görevini üstlenen Siyasetçi Ahmet Davutoğlu Kimdir? Ahmet Davutoğlu kimdir 26 Şubat 1959 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde doğdu. Annesinin adı Memnune babasının adı ise Mehmet’tir.

Ahmet Davutoğlu Eğitim Hayatı

İlkokula başladıktan sonra bulunduğu yerde sadece 4 yıl kadar kaldı ardından Bahçelievler’e taşındılar ve okulu orada bitirdi. Orta Öğrenim hayatına ise İstanbul Erkek Lisesinde başladı ve bitirdi.Lise’yi bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümü kazandı.Üniversite yaşamını başarı ile bitirdikten sonra Yüksek Lisans’ı yaptı.Doktorasını ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile yaptı.Doktorasını bitirmesinin ardından 1990 tarihinde Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde görev aldı. Burada yardımcı Doçent görevinde bulundu.

1995 tarihinden sonra Türkiye’ye dönüş yaptılar ve 1995 ile 1999 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkilerinde bölümünde Akademik eleman olarak kaldı. 1998-2002 tarihleri arasında ise Harp Akademisinde Misafir olarak Öğretim üyeliği yapmıştır. 1999 ile 2004 tarihleri arasında Profesör olarak Bölüm başkanlığını Beykent Üniversitesinde yaptı.

1980 tarihlerinde tanışmış olduğu Abdullah Gül’ün başbakan olmasının ardından kendiside Başdanışman görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan döneminde ise Dış İşleri Bakanı görevine getirilmiştir. Özellikle Avrupa birliği ile temaslarında , Kıbrıs Müzakarelerinde önemli görevler yapmıştır.

Bildiği Diller

Ahmet Necdet Sezer ile Abdullah Gül tarafından kendisine Büyükelçi ünvanı verilmiştir.11 Mayıs 2009 tarihinde yapılan atama sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dışişleri bakanı görevine getirildi. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Arapca ve Almanca’yı çok iyi derecede bilmektedir.

Evlilik Hayatı

1984 tarihinde Sare hanım ile evlenmiştir ve 4 tane çocukları bulunmaktadır.Çocuklarının isimleri Memnune, Sefure, Hacer, Büke’dir.

Siyaset Hayatı

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimler Sonucunda Konya Akp Milletvekili olmuştur.

27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Ak Parti’nin Olağanüstü Kongresinde Genel Başkan seçilmiştir.