Ahmet Altan kimdir? Ahmet Altan hakkında merak edilen kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır gibi soruların yanıtları.

Ahmet Altan kimdir?

Asıl adı Ahmet Hüsrev Altan’dır. 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelen Türk yazar ve gazeteci Ahmet Altan bir dönem Taraf Gazetesi’nde genel yayın yönetmenliği yapmıştır.

Altan, uzun yıllar boyunca Hürriyet, Milliyet, Güneş ve Yeni Yüzyıl Gazeteleri’nde köşe yazarlığı yaptı. Milliyet’te çalıştığı dönemde yazdığı kurgusal ”Kürdiye” ülkesinden bahseden yazı nedeniyle gazeteden kovuldu.

Ahmet Altan, 2007 yılında Taraf Gazetesi’ni kurdu ve Alev Er ile birlikte Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendi. Er’in ayrılmasının ardından bu görevi tek başına yürüttü. Taraf’ta ‘Kum Saati’ isimli köşesinde yazılar yazan Altan, 2008 Eylül ayında Ermenistan’la ilgili yazı sebebiyle Türklüğe Hakaret suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Ahmet Altan, 2012 Aralık ayında Yasemin Çongar ile birlikte Taraf Gazetesi’nden istifa etti. Buradaki yazılarına son veren Altan 2015 yılına kadar roman yazdı. Fakat 7 Ekim 2015 tarihinde gazeteciliğe geri dönerek Haberdar isimli sitede yazmaya başladı.

Gazeteci Ahmet Altan televizyon programcılığı da yapmıştır. 90’lı yılların ortalarında Neşe Düzel ile Star TV’de Kırmızı Koltuk isimli tartışma programını hazırlayıp sunmuştur.

Yazar ve eski milletvekili Çetin Altın’ın oğlu olan Ahmet Altan ayrıca İstanbul Üniversitesi İktisat Profesörü Mehmet Altan’ın ağabeyi’dir.

AHMET ALTAN’IN ROMANLARI

Dört Mevsim Sonbahar (1982)
Sudaki İz (1985)
Yanlızlığın Özel Tarihi (1991)
Tehlikeli Masallar (1996)
Kılıç Yarası Gibi (1998)
İsyan Günlerinde Aşk (2001)
Aldatmak (2002)
En Uzun Gece (2005)
Son Oyun (2013)
Ölmek Kolaydır Sevmekten (Mart 2015)
Bir Hayat Bir Hayata Değer (Ekim 2015)

AHMET ALTAN’IN DENEMELERİ

Gece Yarısı Şarkıları
İçimizde Bir Yer
Karanlıkta Sabah Kuşları
Kristal Denizaltı
Ve Kırar Göğsüne Bastırırken