Adnan Oktar Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Adnan Oktar Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

adnan-oktar-kimdir

Adnan Oktar, bir televizyon kanalında yaptığı programı, söylemleri ve kedicikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Peki Adnan Oktar kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Adnan Oktar hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Adnan Oktar Kimdir?

Türk cemaat lideri, araştırmacı ve yazar, kedicikler ile ünlü Adnan Oktar, namı diğer Adnan Hoca, 2 Şubat 1956 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi.

Adnan Oktar, halk arasında Adnan Hoca olarak anılmaktadır. Asıl adının Adnan Arslanoğulları olduğu öne sürülmektedir.

Adnan Oktar’ın babasının adı Yusuf, annesinin adı ise; Mediha’dır. Ancak babasını küçük yaşta kaybetmiştir.

 

Orta öğrenimini Cebeci’de, liseyi Kurtuluş’ta okuyan Oktar, yüksek öğrenimine İstanbul’daki Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari bölümünde devam etti. Bir süre bu üniversitede öğrenimine devam eden Oktar, daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih Bölümü’ne girdi. Ancak bu okulu da yarım bırakarak ayrıldı.

Oktar’ın Harun Yahya mahlasıyla yayımladığı 285 adet kitabı olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca Harun Yahya imzasıyla yayımlanan kitaplarını cemaati ile birlikte hazırlamaktadır. Taraftarları arasında Ahmet ismini de kullanmıştır.

Oktar, Harun ve Yahya peygamberlerin adlarından türettiği Harun Yahya takma adıyla çok sayıda biyolojik evrim karşıtı kitap hazırlamış olan Oktar’a göre evrim, doğrudan materyalizm, nazizm, komünizm ve Budizm’le bağlantılı şeytanî bir öğretidir.

Oktar’ın kitaplarındaki iddiaların bir çoğu kökten dinci Hıristiyan Yaratılışçılığı ile benzerlik göstermektedir.

Adnan Oktar gurubuna bağlı İnternet siteleri, TV ve değişik yayın araçlarıyla başlıca mehdilik, mehdi devri, evrim, yaratılış, ahir zaman, mesih, İsa’nın dönüşü gibi konularda yayın yapmaktadır.

Oktar kendisinin alim değil, cahil ve sıradan bir kişi olduğunu, bu konuları öğrenerek toplumla paylaşmak ve toplumun gündemine getirmek istediğini ifade etmektedir.

 

Adnan Oktar, cemaati ile birlikte ateizm, Darwinizm ve Siyonizm karşıtı görüşlerini savunduğu kitaplar ve belgeseller hazırlamıştır.

Bilim Araştırma Vakfı (BAV) Kurucusu!

Ayrıca Adnan Oktar, kurucusu olduğu Bilim Araştırma Vakfı (BAV), kendi sitesinde amacının “Dünya çapında barış, huzur ve sevgi ortamı oluşturmak” olduğunu ifade etmiştir.

Milli Gazete ve Akit Gazetesi’nde bir dönem yazıları yayımlanmıştır. Ayrıca Bilim Araştırma Vakfı’nın (BAV) evrim karşıtı olduğu ve yaratılışçılığı savunduğu ve bu duruşu yaygınlaştırmak için konferanslar düzenlediği de bilinmektedir.

Çeşitli basın organlarında kendisini bazı suçlarla itham eden iddialarla da gündeme gelmiştir.

Hakkında çıkan iddialar!

Askerlik durumu ile ilgili iddialar

Oktar askere sevk edilmek istenmiş, 1993 yılında Eskişehir Hava Hastanesi’nden aldığı “askerliğe elverişli değildir” raporuyla askerlikten muaf tutulmuştur. Oktar, paranoid şizofreni hastası olduğuna dair yedi farklı hastaneden rapor almıştır. Adnan Oktar Vekili Avukat Kerim Kalkan ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin raporunu dayanak göstererek, Adnan Oktar’ın ruh sağlığına ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğunu iddia etmiştir.

Adnan Oktar 18 Ağustos 2000 tarihinde bedelli askerlikten yararlanarak, öngörülen bedeli ödemiş ve askerlikten terhis edilmiştir.

Uyuşturucu ile ilgili iddialar

Adnan Oktar hakkında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından kokain kullandığı iddiasıyla 10 Temmuz 1991 tarihinde dava açılmıştır. Açılan davada “delillerin şüpheli olduğu” ve “şüphelerin sanık lehine yorumlanması gerektiği” ilkesi uyarınca Yargıtay yolu açık olmakla birlikte 22 Şubat 1994 tarihinde beraatine karar verilmiştir.

Çıkar amaçlı ‘Örgüt Kurma” iddiaları

12 Kasım 1999 tarihinde içlerinde Adnan Oktar’ın da bulunduğu, Bilim Araştırma Vakfı’na (BAV) mensup 85 kişi gözaltına alındı. Bir haftaya yakın bir süre İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan BAV mensupları, kendilerine bu süre içerisinde çok ağır fiziksel baskılar uygulandığını, önceden hazırlanmış bazı ifadelerin kendilerine zorla imzalatıldığını iddia ettiler.

Adnan Oktar BAV operasyonu sonrasında dokuz ay cezaevinde tutulmuştur. Çete oluşturmak ve tehditle menfaat sağlamak suçlamasıyla cezaevinde tutulan Adnan Oktar ve Ferit Develioğlu, müştekilerin çoğunun Emniyetteki baskı sonucu şikayetçi olmak zorunda kaldıklarını söylemeleri üzerine İstanbul DGM’de görülen duruşma sonunda tahliye edildiler.

Adnan Oktar ve bir grup müridi hakkında açılan “çıkar amaçlı örgüt kurma” davası, 24 Kasım 2005 tarihinde, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile, zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle düşürülmüştür.

Bununla birlikte Yargıtay 8. Ceza Mahkemesi sonradan bu kararı bozmuştur. Bozma kararı neticesinde, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi Oktar hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirmiştir. Nisan 2008’deki duruşmada ise savcı Orhan Erbay, Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında beraat istemişti.

9 Mayıs 2008’de Adnan Oktar, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yahudi karşıtlığı (antisemitizm)

1986 yılında Adnan Oktar “Yahudilik ve Masonluk” adlı kitabını yayınladı. Bu kitapta Oktar, Türkiye’deki Yahudilerin ve masonların amacının, kendisine göre “çarptırılmış Tevrat”ta da belirtildiği üzere Türk halkının ruhânî, dînî ve ahlâkî değerlerini erozyona uğratmak ve onları birer hayvana döndürmek olduğunu iddia etti.

Yahudi ve masonların materyalist nedenlerle, evrim teorisini, dinsizliği ve ahlaksızlığı topluma empoze etmeye çalıştıklarını öne sürdü.

Bu kitabın yayımlanmasından kısa süre sonra Adnan Oktar tutuklandı ve hapse atıldı. Daha sonra Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne transfer edildi. Burada 19 ay boyunca gözetim altında tutuldu.

1995’te BAV “Soykırım Yalanı” adlı kitabı yayımladı. Bu kitap geniş yankılar uyandırdı. Kitapta, Holokost olarak bilinen “Yahudi Soykırımı’nın yaşanmadığını, Yahudilerin, Almanların yenilmesi ile sonuçlanan II. Dünya Savaşı sonlarında yaşanan kıtlık ve tifüs salgını nedeniyle öldüklerini” iddia etti.

1996’da ressam Bedri Baykam, Ankara’da yayınlanan Siyah-Beyaz adlı gazetede, bahsi geçen kitabı ve gerçek adını kullanmayan yazarını ağır şekilde eleştiren bir köşe yazısı yazdı. Bunun üzerine Adnan Oktar taraftarları tarafından Bedri Baykam hakkında dava açıldı. Dava devam ederken, aynı yılın Eylül ayında Bedri Baykam kitabın asıl yazarının Adnan Oktar olduğunu açıkladı. Mart 1997’de dava geri çekildi.

Oktar günümüzde antisemitizmin pagan ve Darwinist kökenleri olduğunu iddia etmektedir. Eski Ahit ve Tanah’ın “şahıslar tarafından çıkar amaçlı değiştirildiğini iddia etmekle beraber tüm Müslümanlara diğer dinlerin mensuplarına karşı toleranslı ve dostça bir yaklaşım içerisine girmelerini” öğütlemektedir.

2004 yılında, İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi Stephen Roth Enstitüsü yetkilileri, Adnan Oktar’ın diğer dinlerin mensuplarına yönelik hoşgörüsünün arttığını düşündüklerini açıklamış, kendisinin şu an “dinler arası diyaloğu artırmaya yönelik çalışmalar yaptığını” belirtmişlerdir.

Kızıl İmamcılar iddiası

1990 yılında Adnan Oktar’ın grubundan ayrılan taraftarlarından bir kısmı “Kızıl İmamcılar” olarak tanınan topluluğu oluşturdular.[54] Topluluğun lideri “Kızıl İmam” lakabı ile bilinen Serhan Timuçin Çevik’tir.

Ahir Zaman Mehdi ve İsa Hakkında Kitapları

Karanlık Tehlike: Bağnazlık
Hristiyanlar Hz. İsa’yı Dinlesinler
Nurculuk
Ahir zamanın 656 Alameti
İsa Mesih (as), Hz. Mehdi (as) ve İttihad-ı İslam
Kuran, Tevrat, Zebur ve İncil’de Hz. Mehdi (as)
İncil’den Güzel Sözler
Hz. Mehdi (as) Hakkında Bilgiler
Deccal Nasıl Öldü? 150 yıl süren Darwinist aldatmacanın sonu
Hz. İsa (a.s.) Ve Hz. Mehdi (a.s.) Bu Yüzyılda Gelecek
Tevrat’tan Hikmetler Ve Güzel Öğütler
Hz. Mehdi (a.s.) Hz. İbrahim (a.s)’ın Neslindendir
Bediüzzaman Said Nursi Kendisinin Mehdi Olmadığını Açıklamıştır – (kitapçık)
Hazreti Mehdi (as)’ın Çıkış Alametleri Ve Özellikleri – (kitapçık)
Risale-i Nur’da Batıni Tefsir Tehlikesi – (kitapçık)
Peygamberimiz (sav)’in Dilinden Hz. Mehdi – (kitapçık)
Ahir Zaman’ı Bediüzzaman İle Anlamak – (kitapçık)
Bediüzzaman Ahir Zaman’ı Anlatıyor – (kitapçık)
Ahir Zaman Sorularına Bediüzzaman Cevap Veriyor 2 – (kitapçık)
Ahir Zaman Sorularına Bediüzzaman Cevap Veriyor 1 – (kitapçık)
Hazreti İsa (as) Allah’ın Oğlu Değildir Allah’ın Peygamberidir
Hazreti İsa (as) Ölmedi
Hazreti İsa (as)’ın Geliş Alametleri
Altınçağ
Deccalin Ayini: Terör
Örnek Müslüman Kadın Hazreti Meryem
Hazreti İsa Gelecek
Hazreti Süleyman
Hazreti Yusuf (as)
İslam’ın Kışı Ve Beklenen Baharı
İslam’ın Yükselişi
Kehf Suresi’nden Ahir Zamana İşaretler
Kıyamet Alametleri
Kıyamet Günü
Mehdi ve Altınçağ
Mesih Müjdesi

Çocuklar Hakkında Kitapları

Darwin Amca Biz Hiç Değişmedik
Evrendeki Mucizeler (Adem Yakup)
Varilci Darwin
Kusursuz Petekler İnşa Eden Balarıları
Çocuklar Darwin Yalan Söyledi
Çocuklar Sizin İçin – 1
Çocuklar Sizin İçin – 2
Dinimizi Öğrenelim
Göklerdeki İhtişam
Harika Canlılar
Hayvanlar Alemi
Küçük Dostlarımız Karıncaların Dünyası
Becerikli Baraj İnşaatçıları Kunduzlar
Müminin 24 Saati
Vücudumuzdaki Mucizeler

Atatürkçülük hakkında kitapları

Asker Atatürk
Atatürk Ansiklopedisi 1.Cilt
Atatürk Ansiklopedisi 2.Cilt
Atatürk’ü İyi Anlamak
Atatürk’ün Vatan Ve Millet Sevgisi
Atatürk Ve Gençlik
Devlete Bağlılığın Önemi
Gerçek Atatürkçülük
Milli Birliğin Önemi
Samimi Bir Dindar Atatürk

Madde hakkında kitapları

Darwin’in Açmazı: Ruh
Yaratılış Atlası – Cilt 1
Gerçeği Bilmek
Hayalin Diğer Adı: Madde
İdealizm, Matrix Felsefesi Ve Maddenin Gerçeği
Kuledeki Küçük Adam
Sonsuzluk Başlamış Durumda
Zamansızlık ve Kader Gerçeği

Kitap ehli ve peygamberler hakkında kitapları

İslam Terörü Lanetler
Hristiyanlar Hz. İsa’yı Dinlesinler
Kuran, Tevrat, Zebur ve İncil’de Hz. Mehdi (as)
Gelin Birlik Olalım – (broşür)
İncil’den Güzel Sözler
Hz. İsa (a.s.) Ve Hz. Mehdi (a.s.) Bu Yüzyılda Gelecek
Tevrat’tan Hikmetler Ve Güzel Öğütler
Hz. Mehdi (a.s.) Hz. İbrahim (a.s)’ın Neslindendir
Risale-i Nur’da Batıni Tefsir Tehlikesi – (kitapçık)
Peygamberimiz (sav)’in Dilinden Hz. Mehdi – (kitapçık)
Peygamberimiz (sav)’in Mucizeler
Hazreti İsa (as) Allah’ın Oğlu Değildir Allah’ın Peygamberidir
Hazreti İsa (as) Ölmedi
Resulullah’ın (sav) Dilinden Cennet
Hazreti İsa (as)’ın Geliş Alametleri
Batı Dünyası Allah’a Yöneliyor
Dinler Terörü Lanetler
Gelin Birlik Olalım
Örnek Müslüman Kadın Hazreti Meryem
Hazreti İbrahim (as) ve Hazreti Lut (as)
Hazreti İsa Gelecek
Hazreti Muhammed (sav)
Hazreti Musa (as)
Hazreti Süleyman
Hazreti Yusuf (as)
Hazreti Yusuf Medresesi
İslam’ın İnanç Esasları
Kavimlerin Helakı
Kehf Suresi’nden Ahir Zamana İşaretler
Kuran Fihristi
Mehdi ve Altınçağ
Mesih Müjdesi
Tarih Boyunca Müslümanlara Atılan İftiralar
Resullerimiz Diyor Ki
Resullerin Mücadelesi

Tarih, Politika ve Strateji hakkında kitaplar

Rohingyalar Güzeldir
Mültecilere Yardım
Amerika’nın Göremediği PKK
İslam Terörü Lanetler
Komünist Kürdistan Tehlikesi
Türkiye’nin Geleceğinde Osmanlı Vizyonu
Hazreti Mehdi (as)’ın Çıkış Alametleri Ve Özellikleri – (ktapçık)
Tarihi Bir Yalan Kabataş Devri
Sosyal Silah Darwinizm
Yeni Masonik Düzen
Çözüm Kuran Ahlakı
Darwin’in Türk Düşmanlığı
Darwinizm’in İnsanlığa Getirdiği Belalar
Darwinizm’in Kanlı İdeolojisi Faşizm
Darwinizm’in Karanlık Büyüsü
Deccalin Ayini: Terör
Devlete Bağlılığın Önemi
Dinler Terörü Lanetler
Dinsizliğin Dini İle Mücadele
Gerçekler 1
Gerçekler 2
Gizli El Bosna’da
Global Masonluk 1.Cilt
Türk İslam Birliğine Çağrı
İslam’ın Kışı Ve Beklenen Baharı
İslam’ın Yükselişi
Kabala Ve Masonluk
Kara Klan
Komünist Çin’in Zulüm Politikası ve Doğu Türkistan
Komünizm Pusuda
Makaleler 2
Makaleler 3
Milli Birliğin Önemi
Şeytanın Bir Silahı: Romantizm
Tapınak Şövalyeleri
Terör Sevgiyle Yok Edilir
Türkiye İçin Milli Strateji
Türk’ün Dünya Nizam
Türk’ün Yüksek Seciyesi

Evrim teorisi hakkında kitapları

Karanlık Tehlike: Bağnazlık
Yaratılış Atlası – Cilt 4
Darwinist Propaganda Yöntemleri
Deccal Nasıl Öldü? 150 yıl süren Darwinist aldatmacanın sonu
Darwin Amca Biz Hiç Değişmedik
Darwin’i Yıkan Kafatasları
Darwinistler Neleri Düşünmezler?
Darwinist Propagandanın Çürük Temelleri
Yaratılış Atlası – Cilt 3
Darwin’in Açmazı: Ruh
Darwin DNA’yı Bilseydi
Yaratılış Atlası – Cilt 2
Yaratılış Atlası – Cilt 1
Darwinizm İle İlmi Mücadelenin Önemi
Darwin’in Anlayamadığı Kambriyen
Allah’ın Detay Sanatı
Evrimin Fosillere Yenilişi
Darwin Bu Gerçekleri Bilmiyordu
Darwinistlerin Bilmek İstemedikleri Gerçekler
Tarihi Bir Yalan Kabataş Devri
Darwinizm Nasıl Bir Açmaz?
Darwinistlerin Beklediği Cevaplar
40 Konuda Hücre
Darwin’in Varislerine
Kuşların ve Uçuşun Kökeni
Vücut Elektriği Mucizesi
Sosyal Silah Darwinizm
Varilci Darwin
Hücre Zarındaki Mucize
Bir Zamanlar Darwinizm
Kan ve Kalp Mucizesi
Hayvanlarda Göç Mucizesi
20 Soruda Evrim Teorisinin Çöküşü
50 Maddede Evrim Teorisinin Çöküşü
Allah Akılla Bilinir
Allah’ın Güzelliklerinden Bir Demet 1
Allah’ın Güzelliklerinden Bir Demet 2
Allah’ın Güzelliklerinden Bir Demet 3
Allah’ın Güzelliklerinden Bir Demet 4
Allah’ın Munis Sanatından
Allah’ın Renk Sanatı
Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin Yanılgıları
Arageçiş Açmazı
Atom Mucizesi
Atomun Sırları
Kusursuz Petekler İnşa Eden Balarıları
Balarısı Mucizesi
Bir Tartışmanın Ardından
Bitkilerdeki Yaratılış Mucizesi
Biyomimetik Teknoloji Doğayı Taklit Ediyor
Canlılardaki Fedakarlık Ve Akılcı Davranışlar
Çocuklar Darwin Yalan Söyledi
Darwin’in Türk Düşmanlığı
Darwinizm
Darwinizm Dini
Darwinizm’in İnsanlığa Getirdiği Belalar
Darwinizm’in Kanlı İdeolojisi Faşizm
Darwinizm’in Sonu
DNA’nın Darwin’e Uyarısı
Doğadaki Mühendislik
Doğada Allah’ın Yaratması
Dünya Hayatının Gerçeği
Düşünen İnsanlar İçin
Evrenin Yaratılışı
Evrim Açmazı 1.Cilt
Evrim Açmazı 2.Cilt
Evrim Aldatmacası
Evrimcilere Net Cevap 1
Evrimcilere Net Cevap 2
Evrimcilere Net Cevap 3
Evrimcilere Net Cevap 4
Evrimcilerin İtirafları
Evrimcilerin Yanılgıları
Evrimin Mikrobiyolojik Çöküşü
Gerçekler 1
Gerçekler 2
Hayatın Gerçek Kökeni
Hormon Mucizesi
Hücredeki Bilinç
İnsanın Yaratılış Mucizesi
Kainattaki Kusursuzluk Tesadüf Değil
Karınca Mucizesi
Koku Ve Tat Mucizesi
Konuşan Kuşlar Mucizesi
Becerikli Baraj İnşaatçıları Kunduzlar
Kuran Bilime Yol Gösterir
Kuran Darwinizmi Yalanlıyor
Materyalizmin Çöküşü
Materyalizmin Sonu
Örümcekteki Mucize
Protein Mucizesi
Savunma Sistemi Mucizesi
Sivrisinek Mucizesi
Tarihin En Büyük Bilim Sahtekarlığı Evrim Teorisi
Termit Mucizesi
Tohum Mucizesi
Türlerin Evrimi Yanılgısı
Yaratılış Gerçeği
Yeşil Mucize: Fotosentez