Deniz Seki Kimdir? Hayatı – Biyografisi

Deniz Seki Kimdir? Hayatı – Biyografisi

deniz-seki-kimdir

Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan hapis cezası çeken Deniz Seki, 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. Deniz Seki’nin AİHM’e yaptığı başvuru kabul edildi.

Peki Deniz Seki kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Suçu ne? Deniz Seki hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Deniz Seki Kimdir?

Şarkıcı kimliğinin yanı sıra besteci ve söz yazarı kimliği ile de bir çok başarılı işlere imza atan Deniz Seki, 1 Temmuz 1970 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi.

Şarkıcılık, söz yazarı ve bestecilik kimliği ile tanınan Seki, ikisi sinema, biri televizyon dizisi olmak üzere toplam 3 filmde rol almıştır.

Özel Hayatı

İlköğrenimini Maçka Süheyla Artam’da, orta ve lise eğitimini de yatılı olarak Çamlıca Kız Lisesi’nde tamamlayan Seki, okulunu bitirdikten sonra TRT İstanbul televizyonundaki sunuculuk sınavlarına katıldı ve başarılı olarak sunucu oldu.

Jandarma tarafından düzenlene bir uyuşturucu operasyonunda göz altına alınarak, hakkında uyuşturucu ticareti yapmak suçlamasıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk davada serbest bırakılmış ve hakkında tutuksuz yargılanma kararı çıkarılmıştır.

Bir süre sonra mahkeme tarafınca Seki hakkındaki karar bozulmuş ve Seki hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve bu karar daha sonra tutukluluğa çevrilmiştir.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Seki aleyhine mahkemece 18 Şubat 2010 tarihinde uyuşturucu ticaretine yardım etmek suçlamasıyla 8 yıl hapsi istenmiştir. Ayrıca davayı yöneten Savcı, Seki’nin uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedavi edilmesine ve denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini istemiştir.

24 Şubat 2010 tarihinde görülen davanın ardından Seki, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’ne götürülmüştür. Seki, cezaevinde geçirdiği 218 günün ardından 2 Kasım 2010 tarihinde görülen ilk duruşmada tahliye edilmiştir.

Daha sonra İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 yıl 3 ay hapis cezası onanan ve dava dosyasını İnfaz Savcılığı’na gönderilen şarkıcı Deniz Seki hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Deniz Seki 15 Kasım 2014’te Esenyurt’ta saklandığı evde gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Deniz Seki 16 Kasım 2014’te cezaevine gönderildi.

2017’nin son aylarında hapisten çıkması bekleniyor.

Kariyeri

Müzik kariyeri 1990 yıllarında başlayan Seki, ilk olarak 1993 yılında Melih Kibar ile tanışarak Kenan Doğulu, İzel, Yaşar, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın ve Zuhal Olcay gibi bir çok başarılı sanatçının vokalistliğini yapmıştır.

1995 yılında kendi yazdığı şarkısıyla Pop-Show 95 Şarkı yarışmasına katılmış ve bu yarışmada başarılı olarak 1997 yılında ilk albümü ‘Hiç Kimse Değilim’i çıkartmıştır.

Kariyerinde oldukça başarılı bir yere sahip olan Seki, daha sonra sırasıyla, ‘Anlattım’, ‘Şeffaf’, ‘Aşkların En Güzeli’, ‘Aşk Denizi’, ‘Sahici’, ‘Söz yaşlarım’ ve son olarak 2014 yılında ‘İz’ albümlerini çıkartmıştır.

Çıkarttığı her albüm ve albümlerinde bulunan tüm şarkıları herkes tarafından beğenilmiş ve dillere pelesenk olmuştur.

Bunun yanı sıra söz yazarı ve besteci kimliği ile, Ege, Sibel Alaş ve Pınar Aylin gibi bir çok başarılı şarkıcıya destek vermiştir.

Albümleri

Hiç Kimse Değilim (1997)
Anlattım (1999)
Şeffaf (2001)
Aşkların En Güzeli (2003)
Aşk Denizi (2005)
Sahici (2008)
Sözyaşlarım (2011)
İz (2014)