Nedir bul, Kimdir öğren!

Bilmemek Ayıp Değil Öğrenmemek Ayıptır

Otobiyografi Nedir?

otobiyografi-nedir

Otobiyografi, kişinin kendi yaşam öyküsünü anlattığı ve kendi hayatı ile ilgili bilgiler verdiği edebiyat türüdür. Otobiyografiye aynı zamanda “Özyaşam Öyküsü” de denilmektedir.

Otobiyografi yazan kişi kaynak olarak, kendisi ve hayatı ile ilgili aile büyüklerinden aldığı bilgileri kullanabilir.

Otobiyografi yazmak oldukça güç bir iştir. Zira yazarın kendisinden nesnel olarak söz etmesi gayet zordur.

Otobiyografi yazarken kişi, hayatı ve yaşadıklarının yanı sıra kendine ait sanat eserleri, düşünceleri ve yapmış olduğu ya da katkısının olduğu önemli işleri aktarır. Bu yazılı anlatım türü aynı zamanda iyi bir belgesel niteliğini taşımaktadır.

Otobiyografide kişinin başkaları tarafından nasıl göründüğünden çok, yazarın kendisini nasıl gördüğünün önemini yansıtmaktadır.

Otobiyografinin belirleyici özellikleri

Otobiyografi düşünsel planla yazılır. Ayrıca belgelere dayanarak yazılmalıdır. Otobiyografide rivayetlere ve tartışmalara yol açacak bilgilere yer verilmez. otobiyografi yazarı kesinlikle objektif olmalıdır. Otobiyografi kişinin kendisini kendi diliyle anlatma sanatıdır. Bir önemli ayrıntı daha var ki, kişi otobiyografi yazarken gerçekleri göz ardı etmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Nedirkimdir.com  2006 yılında başladığı yolculuğa son hızı ve kalitesi ile devam ediyor.

Copyright © 2006 – NedirKimdir.com Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazılar aktif link verilmek şartı ile kopyalanabilir. Aksi halde içerikler ve görseller yazılı izin olmadan kullanılamaz, kopyalanamaz, yayınlanamaz!