Nedir bul, Kimdir öğren!

Bilmemek Ayıp Değil Öğrenmemek Ayıptır

İmsak nedir?

Dini ve sözlük anlamı olarak iki anlam taşına imsak, sözlükte, kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma anlamına gelmektedir. Dini kavram olarak günlük hayatta ve ramazan ayında sıklıkla duymaya aşina olduğumuz imsak, fecr-i sadıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsi münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek anlamını taşımaktadır.

Yukarıda belirttiğim gibi özellikle Ramazan ayında sıklıkla duymaya aşina olduğumuz bir kelime olan imsak, halk arasında, oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılmaktadır. Yani bu anlamda imsak, oruca başlama vaktini ifade etmektedir.

Oruca başlama vaktini ifade eden imsak, aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği vakittir. Sabah ezanı da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Nedirkimdir.com  2006 yılında başladığı yolculuğa son hızı ve kalitesi ile devam ediyor.

Copyright © 2006 – NedirKimdir.com Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazılar aktif link verilmek şartı ile kopyalanabilir. Aksi halde içerikler ve görseller yazılı izin olmadan kullanılamaz, kopyalanamaz, yayınlanamaz!