Nedir bul, Kimdir öğren!

Bilmemek Ayıp Değil Öğrenmemek Ayıptır

Fidye

Allahü Teâlâ tarafından farz kılınan ibadetlerini yerine getiremeyecek kadar güçsüz, hasta veya yaşlı kişilerin yerine getiremedikleri ibadetleri için ödemesi gereken bedeldir.

Fidye Bedeli Nasıl Belirlenir?fidye nedir

Allahü Teâlâ Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

Sizlerin tutması gereken oruç sayılı günlerdir. Bir Müslüman bu günlerde hasta veya yolculuk halinde seferde olursa, oruç tutulamayan gün sayısı kadar sağlığına kavuştuğu yahut kendini rahat hissettiği başka günlerde bu orucunu tutar. Yaşlılığı veya hastalığı dolayısıyla oruç ibadetini yerine getirmeye gücü yetmeyenler bir yoksulu bir gün doyuracak kadar fidye vermelidir.

Fidye Kimlere Verilir?

Fidye bir yoksula verilebileceği gibi birden fazla yoksula da verilebilmektedir. Fidye bedeli tamamı bir seferde verilebileceği gibi her gün için ayrı olacak biçimde de verilebilir.

 

Fidye Veremeyecek Durumda Olanlar Ne Yapmalıdır?

Fidye veremeyecek kadar yoksul olanlar ise yerine getiremedikleri ibadetleri için Allah’tan af dilemelidir. Bu durumda olanların fidye verme zorunlulukları Allah’tan af dilemeleriyle fidye verme zorunlulukları ortadan kalkar.

 

Fidye Ne Zaman Verilmelidir?fidye nedirkimdir

Farz kılınan oruç ibadeti için verilmesi gereken fidye, ramazan ayından önce verilebileceği gibi ramazan ayının sonunda da verilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Nedirkimdir.com  2006 yılında başladığı yolculuğa son hızı ve kalitesi ile devam ediyor.

Copyright © 2006 – NedirKimdir.com Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazılar aktif link verilmek şartı ile kopyalanabilir. Aksi halde içerikler ve görseller yazılı izin olmadan kullanılamaz, kopyalanamaz, yayınlanamaz!