Nedir bul, Kimdir öğren!

Bilmemek Ayıp Değil Öğrenmemek Ayıptır

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir, Biyografisi, Eserleri

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar, (1901-1962) Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının en Önemli yazarlarındandır. Çocukluğu ve gençliği, babasının işi nedeniyle değişik yerlerde geçmiş olan yazarın eserlerinin arka planı, bu yerlerde edindiği tecrübelerden dolayı çok zengindir. Ayrıca yazar, hem Batı hem de Doğu edebiyatı, musikisi, resim ve heykelciliği ile ilgilenmiştir. Bu anlamda, kültür hayatımıza fikirleriyle imza atmış bir düşünür; engin kültürü, sanatçı kişiliği ve üniversite hocalığı ile Türk kültür hayatında çığır açmış olan bir yazardır.

Roman, hikâye, şiir, deneme, makale gibi edebiyatın çok çeşitli alanlarında eserler vermiştir. Eserleri, Türk Edebiyatının başyapıtlarındandır. Eserlerinin başlıca konuları, İstanbul, zaman fikri, rüya, Doğu ve Batı medeniyetidir. Halit Ziya Uşaklıgil’den sonra en büyük üslupçudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Nedirkimdir.com  2006 yılında başladığı yolculuğa son hızı ve kalitesi ile devam ediyor.

Copyright © 2006 – NedirKimdir.com Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazılar aktif link verilmek şartı ile kopyalanabilir. Aksi halde içerikler ve görseller yazılı izin olmadan kullanılamaz, kopyalanamaz, yayınlanamaz!